NATALIA V MERCEDESU PřEJELA HOLčIčCE (†19 MěS.) HLAVU: PODMíNKA POTVRZENA I NAPODRUHé

Nejvyšší soud (NS) i napodruhé potvrdil verdikt nad řidičkou Natálií K. (45), která v květnu 2020 v Brně ve voze SUV srazila a usmrtila holčičku (†19 měs.) na odrážedle. Nehoda se stala v ulici se zákazem vjezdu s výjimkou dopravní obsluhy. Řidička, na kterou se výjimka podle verdiktu nevztahovala, dostala roční trest vězení s osmnáctiměsíčním podmínečným odkladem a zákazem řízení.

„Dovolání bylo podáno obžalovanou, kdy Nejvyšší soud rozhodl o odmítnutí tohoto dovolání," uvedla na dotaz Petra Láníčková, mluvčí Městského soudu v Brně, který se případem zabýval jako první instance.

Tragédie se odehrála 4. května 2020 před polednem. Řidička tvrdila, že při odbočení do Wágnerovy ulice jela krokem a vůz nešlo na místě zastavit.

Kluk (11) v kritickém stavu bojuje o život: Jel na kole a nedal přednost autobusu

Neviděla před auto

Podle znalce ale od volantu přes robustní karoserii svého vozu neměla dostatečný rozhled, nekontrolovala situaci před autem na vzdálenost devíti metrů. V té chvíli se v „neviditelné“ zóně ocitla holčička na odrážedle.

„Byla jsem od ní pár metrů a hned jsem se rozběhla. Jenže auto ji přejelo. Řidička vystoupila, byla v šoku, hned jsme volali sanitku. Snažili jsme se malou oživovat, ale když jsem to viděla, bylo jasné, že už je všechno zbytečné,“ popsala osudné vteřiny jedna ze sousedek.

Obžalovali kamioňáka kvůli smrti tří silničářů na D8: Mohly za to brýle, říká státní zástupce

Dítě bez dozoru

Státní zástupkyně posadila na lavici obžalovaných nejen řidičku, ale také matku mrtvé holčičky. „Nechala ji bez dozoru. Neviděla, že nasedla na odrážedlo a odjela 25 metrů daleko. Stejně jako ostatní matky prostor před domy považovala za bezpečné místo a spoléhala, že do ulice nikdo cizí nejezdí. Je jasné, že již byla potrestána nejvyšším trestem, když přišla o své dítě, ale právě s ohledem na to, že se nedoznala a že došlo ke smrti, není na místě upustit od potrestání,“ uvedla státní zástupkyně a také matce navrhla podmínku.

Matku osvobodili, řidičce přidali

Městský soud v Brně i odvolací senát krajského soudu měl ale jiný názor a matku v září 2021 osvobodil. Její „zavinění“ označil na minimální. „Věnovala se právě druhé dceři. Nemohla předvídat, že se dítě během okamžiku zmocní cizího odrážedla a ujede téměř 20 metrů. Nešlo o frekventovanou cestu, navíc chráněnou zákazem vjezdu,“ konstatoval soudce Josef Teplý.

Chlapec (†14) nepřežil nehodu letounu u Mostu: Pilot zbytečně riskoval, mají jasno vyšetřovatelé

Zasáhl Nejvyšší soud

Řidička původně od brněnských soudů odešla s dvouletým trestem, podmínečně odloženým na 2,5 roku, a to za usmrcení z nedbalosti. Loni v červnu ale do kauzy zasáhl Nejvyšší soud. Tehdy dospěl k závěru, že dopravní značení v ulici sloužilo nikoliv primárně k ochraně života a zdraví lidí, ale ke snížení průjezdu motorových vozidel, jednak kvůli hlučnosti, jednak kvůli bezpečnosti.

„Ze samotného porušení zákazu vjezdu všech motorových vozidel, i když se na obviněnou skutečně nevztahovala výjimka podle dodatkové tabulky umožňující vjezd dopravní obsluhy, nelze dovozovat i existenci a následné porušení důležité povinnosti řidiče motorového vozidla uložené mu zákonem," stálo v tehdejším rozhodnutí NS. Bylo tak nutné případ znovu otevřít.

Lékařka Eliška přišla o manžela i děti při strašné nehodě na D5: Zmizeli během vteřiny, pláče

V autě bylo také dítě

Odvolací Krajský soud v Brně ale opět uznal ženu vinnou a uložil jí podmínku. „Svou pohodlností způsobila fatální a nevratné následky. Zájmy svého dítěte upřednostnila před zájmy ostatních dětí," uvedl tehdy soudce Josef Teplý.

Řidička měla v autě své dítě v autosedačce, takže si chtěla zkrátit cestu, aby je nemusela spolu s dalšími věcmi přenášet několik stovek metrů..

Nové rozhodnutí už nejvyšší instance potvrdila. Plné odůvodnění však zatím není v databázi Nejvyššího soudu dostupné.

2022-10-05T14:33:40Z dg43tfdfdgfd