Polsko, země s bohatou přírodou, historickými památkami a malebnými městy, se stává oblíbeným cílem českých turistů. Co byste však měli vědět, než se vydáte na cestu autem?
Ruce na volantu„Silniční kontrola, prosím předložte mi doklady potřebné k řízení motorového vozidla“: pokud podobnou větu uslyšíte v Polsku, musíte nechat své ruce na volantu a vyčkat na další pokyny policisty. Doklady podávejte pomalu, někdy si je policisté dokonce vyndávají z kapsy řidiče sami. V případě neuposlechnutí vám hrozí vám pokuta v přepočtu cca 2500 Kč, v případě, že se případ postoupí soudu až 15000 Kč.
Dálniční poplatky a rychlostní limity
V Polsku nefunguje forma dálniční známky, ale platí se prostřednictví mýtného. To je vybíráno přímo na základě ujetých úseků v mýtných branách, zpoplatněné jsou však jen některé dálniční úseky. Rychlostní limity pro osobní vozidla jsou podobné jako v ČR, 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 100 km/h na rychlostní silnici. Dále pak 120 km/h na silnici pro motorová vozidla a 140 km/h na dálnici.
Nízkoemisní zóny ve městech
„Od 1. července 2024 omezuje vjezd aut do centra město Varšava. Omezen je vjezd vozidel s benzinovým motorem a LPG, které jsou starší 27 let nebo nesplňujícími normu Euro 2 a naftových vozidel starších 19 let nebo nesplňujících normu EURO 4. Celkově nařízení pokrývá plochu 37 kilometrů čtverečních, tedy zhruba vnitřních 7 % oblasti hlavního města. Za vjezd do zóny s podmínky nesplňujícím vozidlem vám může být uložena pokuta 500 PLN (téměř 3000 Kč). Kontroly provádějí jak městští strážníci, tak i policie. Zónu čisté dopravy pak plánuje od roku 2025 také Krakov,“ upozorňuje Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.
Zipování a zelená karta
V Polsku je povinnost vytvářet záchranářskou uličku a také tzv. „zipovat“. Polské zipování je však jiné. Řidiči, kteří chtějí odbočit na hlavní silnici, na níž je kolona, mají přednostní právo se tam zařadit, byť podle dopravních značek přednost nemají.
„Mějte na paměti, že zelenou kartu v Polsku budete potřebovat. Při cestách po ČR ji již nemusíte mít fyzicky u sebe, protože všechny potřebné informace jsou dostupné v elektronickém registru. Avšak pro mezinárodní cesty, včetně těch do Polska, je stále vyžadováno mít u sebe zelenou kartu fyzicky. Elektronická verze může být v některých případech akceptována, ale nemůžete se na to spoléhat. Doporučuji proto mít s sebou vytisknutou verzi dokumentu,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.
Povinná výbava
Polsko je součástí Vídeňské úmluvy o silničním provozu, což znamená, že by měla stačit povinná výbava na základě toho, v jaké zemi je vaše auto registrované. Jistotou je však doplnit povinnou výbavu podle polských pravidel. Do povinné výbavy auta v Polsku patří reflexní vesta pro všechny pasažéry, kteří se při mimořádné situaci pohybují mimo vůz, dále pak výstražný trojúhelník a hasicí přístroj. Pokud je vaše vozidlo taženo, musí být výstražný trojúhelník umístěn na zadní levé straně vozu. Bezpečnostní pásy se musí používat na všech sedadlech.
Cestovní pojištění
„Průšvih není vycestovat jen s evropskou kartičkou zdravotního pojištění, to se totiž nemusí vyplati. Máte s ní sice v členských zemí EU nárok na stejnou péči, jakou mají místní obyvatelé, ne vždy je to ale výhodné či pohodlné. Někdy bude nejblíže soukromý lékař či ambulance, kde si budete muset vyšetření nejprve zaplatit a až následně vám jej proplatí vaše pojišťovna,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.
Vyrazit autem do Polska můžete i v případě, že vlastní vůz nemáte. Anytime carsharing nabízí například speciální letní tarify (od jednodenního, přes třídenní až po sedmidenní) pro všechny ty, kdo si chtějí užít dovolenou či výlet na maximum. Můžete tak projet více míst, stejně tak být operativní i například podle počasí či spontánních nápadů na různé výlety do okolí. Všechna auta mají klimatizaci, vaše jízdy tak budou v maximálním komfortu pro vás i vaše spolujezdce, v nabídce jsou i kombíky.