Instalaci klimatizace do bytu se nevyplatí uspěchat. Má-li mít i venkovní jednotku, neobejdete se bez povolení sdružení vlastníků jednotek či bytového družstva. Kvůli dobrým sousedským vztahům i předpisům je lepší koupit méně hlučné zařízení.
Domácí klimatizace ještě před pár lety patřily mezi méně obvyklé spotřebiče, jimiž si Češi své domácnosti vybavovali jenom výjimečně. To se ale při rostoucích počtech tropických dní i nocí zásadně mění. Pořizují si je přitom nejen mladí lidé, kteří si s moderní technikou přímo „tykají“, ale často třeba také senioři, jimž horko způsobuje obtíže.
Potvrzuje to kupříkladu zkušenost Markéty Švejdové z Prahy. Před pár týdny si nový model klimatizace zakoupila její bezmála osmdesátiletá matka. „Zatímco dříve z rozpáleného pražského bytu vždy před vedry prchala na chalupu na venkov, nyní ji dosud nesnesitelná vedra nechávají v klidu,“ uvedla Švejdová.
Přiznala přitom že měla z pořízení nového přístroje strach. Obávala se totiž, že jí matka bude stále volat kvůli potížím s obsluhou, stejně jako od ní často potřebuje pomoc například s počítačem. „Mile mě překvapilo, že je to celé tak jednoduché, že si babička vše zvládne bez potíží nastavit sama,“ pochvaluje si Švejdová.
Radost mají také obchodníci. Zákazníci chtiví nákupu ventilátorů a klimatizací do obchodů přímo proudí. „Největší zájem pozorujeme zejména během těchto dlouhotrvajících teplotních extrémů, kdy se u nás vysoké teploty drží třeba jeden nebo dva týdny. Letošní rok to potvrzuje,“ řekl obchodník z Datartu Pavel Janů.
Výrazně vyšší zájem spotřebitelů potvrzuje i mluvčí e-shopu Alza.cz Eliška Čeřovská. „O klimatizace je letos o desítky procent vyšší zájem než loni,“ prohlásila. Letos navíc sezona vyšších prodejů těchto zařízení začala mnohem dříve než loni. „První větší nákupy letos přišly ve 14. týdnu, zatímco v roce 2023 to bylo až ve 20. týdnu,“ podotkla Čeřovská.
Největší zájem mají zákazníci Alzy.cz o mobilní klimatizace ve středním cenovém segmentu, tedy v ceně mezi osmi a 15 tisíci korun.
Výhodou těchto přenosných klimatizací je kromě nižší ceny také výrazně snazší instalace. Často ale nejsou tak výkonné, proto se příliš nehodí do rozsáhlejších nebo členitějších prostor. V tom případě lidé obvykle volí klimatizace s vnitřní i venkovní jednotkou.
Pořízení pevné klimatizace si ovšem lidé musí nejprve dobře rozmyslet. Nejde již jen o cenu, která se může pohybovat kolem sta tisíc i více korun, ale také o nutné úpravy v bytě. Při instalaci je potřeba vyřešit otázku kondenzátu, tedy unikající páry, která se vlivem teploty mění na kapalinu. Není pitná a je potřeba se jí zbavit.
Vnější jednotka klimatizace se obvykle umísťuje na zeď domu anebo na jeho lodžii. „K tomu bývají nutné jisté prostupy do bytu, které se budou dít přes konstrukci, tedy společné části domu, a k tomu je vždy zapotřebí mít souhlas,“ uvedl předseda představenstva Stavebního bytového družstva Praha Martin Kroh. S takovým zásahem tedy musí v družstevních bytech souhlasit představenstvo, vlastníci bytů se zase neobejdou bez povolení sdružení vlastníků.
Zájem obyvatel bytových domů o pořízení klimatizačních jednotek je přitom podle Kroha stále častější. „Proto vždycky doporučujeme, aby to v družstvech a sdruženích řešili jednotným způsobem. Aby tedy statutární orgán stanovil nějaké standardy tohoto postupu, nechal si je schválit schůzí, a pak už jenom podle nich řešil jednotlivé instalace,“ podotkl Kroh.
Získáním svolení a instalací klimatizace přitom obtíže nemusejí skončit. I tato zařízení totiž musí vyhovět hlukovým normám. Proto se vyplatí ještě před zakoupením nákladného zařízení zjistit, zda není příliš hlučné, zejména pokud mají sousedi rádi klid. Podle webu SBD Praha je hygienickým limitem pro klimatizační jednotky 50 decibelů přes den a 40 decibelů v noci.
Kromě hluku se při použití domácí klimatizace vyplatí sledovat také její správné nastavení. Státní zdravotní ústav na svém webu doporučuje v létě na klimatizaci nastavit o pět až sedm stupňů Celsia méně, než činí venkovní teplota. Při větším rozdílu teplot roste riziko teplotního šoku.
Klimatizace by tedy měla být nastavena tak, že ji člověk nepocítí. V opačném případě může lidský organismus reagovat kupříkladu respiračními onemocněními, bolestmi v krku, angínou nebo onemocněním močových cest.
2024-07-28T09:51:14Z