BýVALý DOPRAVáK JINDřICH JEZDIL 60 LET BEZ NEHODY: NABOURALI MI AUTO, PRý ZA TO MůžU Já?!

Vlastním očím nemohl věřit penzista Jindřich Pall (80). Místo aby mu pojišťovna uhradila škodu na autě, kterou mu podle jeho slov způsobila protijedoucí řidička, zvýšila mu pojistku a proplatila jen polovinu škody!

„Jsem opravdu v šoku. Paní, jak jsem se pak dozvěděl, nějaká doktorka, mi nabourala vůz. Hned to i přiznala, ale pak si to rozmyslela, a dnes tvrdí, že bourala napůl kvůli mně,“ nechápe Jindřich Pall.

K nehodě došlo vloni v červenci na křižovatce v obci Horní Bečva v Beskydech. „Odbočoval jsem doprava na parkoviště a ona vjela do mé jízdní dráhy, vpálila mi to přímo doprostřed karoserie,“ popisuje střet z loňského léta důchodce. „Paní hned vyskočila a omlouvala se, že mě prostě neviděla,“ pokračuje v popisu situace.

Kvůli požáru v Řecku přišla Andrea (40) o kufr s luxusem za desetitisíce! Na náhradu čeká rok!

Přeparkovala

Než ale stihla přijet policie, řidička auto přeparkovala. „A já tehdy neměl ani mobil, abych si tu nehodu nafotil a měl nějaký důkaz v ruce. Ona prostě podle mě spíš znemožnila vyšetřování, když poodjela do sousední ulice,“ je přesvědčen Jindřich Pall.

Otočila?

V policejním protokolu pak hovořila jinak. Tvrdila, že jela ve svém jízdním pruhu a že to byl naopak senior, kdo do ní narazil. Od nehody odjela proto, aby nebránila provozu. V policejním záznamu o dopravní nehodě pak svou vinu odmítla. „Případ byl odložen a mě pojišťovna označila za polovičního viníka střetu,“ diví se Pall. Za opravu a náhradní díly dal 19 tisíc, protože potřeboval jezdit s manželkou k lékařům, na chatu či do obchodu.

„Vyměnil jsem nárazník i celou masku. Pojišťovna mi proplatí jen polovinu, i když na nehodě nenesu žádnou vinu. Nespím kvůli tomu,“ říká a dodává. „Dorazilo mě, když mi ještě zvedli pojistku o víc než dva tisíce, protože jsem přišel o bonusy. To je nehoráznost,“ nemůže pochopit Pall.

Hasiči prosí o pomoc pro rodinu zesnulého kolegy: Nikola s dcerkou (3) přišly o manžela i tátu

Ponížení

Jak dodal, jezdí 60 let bez jakékoliv nehody, dlouhé roky sloužil také na dopravce v Praze. „Jde mi spíše o princip, cítím se tím vším hodně ponížený, protože mé svědomí je čisté a doplácet mám na cizí neschopnost,“ uvedl.

Co na to pojišťovna?

Za pojišťovnu Kooperativa, kde má sjednané povinné ručení druhá řidička, se vyjádřil k případu její mluvčí Milan Káňa. „Při řešení pojistných událostí vždy vycházíme z dokumentů, které máme k dispozici. Plnění pojistné události jsme dne 4. 4. 2024 zamítli na základě relace policie o dopravní nehodě, kde byl p. Jindřich Pall označen za pachatele dopravní nehody,“ napsal.

„Dne 17. 4. 2024 jsme obdrželi pravomocné usnesení o odložení věci správním orgánem včetně odůvodnění, kde popisuje důvody odložení. Mimo jiné, že nejsou svědci, účastníci popsali nehodu odlišně, což nekorespondovalo s protokolem policie.

Proto jsme pojistnou událost ještě prověřili a s pojistitelem druhého účastníka nehody se shodli na spoluvině 50 % obou účastníků nehody. Dne 26. 4. jsme pak uhradili pojistné plnění ve výši 50 %,“ doplnil pak Milan Káňa.

Jan (75) šel s cestovkou až k soudu: Tři postele pro čtyři lidi je prý normální!

Ombudsman Blesku: Čím víc důkazů, tím větší šance!

Příběh prostudoval Ombudsman Blesku Mgr. Jakub Keresteši. „Bohužel pro pana Palla nemám moc dobrou zprávu. Samozřejmě se může obrátit na soud s žalobou na náhradu zbývajících 50 % po pojišťovně viníka, avšak na jeho bedrech bude ležet břemeno nejen tvrzení, ale i důkazů. Z popsané situace však nevyplývá, že by k dispozici nějaké měl. Věc tak zůstává v režimu ‚slovo proti slovu‘,“ hodnotí Jakub Keresteši.

Jak v takové situaci postupovat? „Vždy je vhodné zajistit si důkazy pro podporu svých tvrzení. Ve výhodě budou motoristé, kteří mají nainstalovanou palubní kameru. Pokud váš vůz tímto zařízením nedisponuje, je vždy vhodné pořídit ihned po nehodě fotodokumentaci,“ radí Keresteši s tím, že je v takovémto případě dobré se řídit pravidlem „čím více, tím lépe…“

„Nejen vzniklou škodu na vozidlech, ale i celkovou dopravní situaci, postavení vozidel a dopravní značení. Taktéž není nikdy na škodu oslovit přihlížející svědky a požádat je o kontaktní údaje pro případ důkazní nouze,“ pokračuje s tím, že v případě nehody poblíž obchodů nebo křižovatek je dobré se zaměřit na dopravní nebo bezpečností kamery.

„Je potřeba též uvést, že v případě lehkých nehod, kdy vozidla nestojí ve svém původním postavení a trosky a brzdná dráha absentují, není pro policii snadné označit viníka,“ zmiňuje Jakub Keresteši.

Náklaďák v Libni srazil ženu a ujel: Na místě zemřela! Policie hledá svědka-motorkáře

Zdražení pojistky je běžné

Ombudsman Blesku se vyjádřil i ke zdražení pojistky. „Obecně lze říci, že cena povinného ručení roste s vyššími náklady na likvidaci škod. U moderních vozidel i lehké ‚ťuknutí‘ znamená vysoké náklady. Je možné, a i pravděpodobné, že se na ceně podepsala nehoda samotná. Pojišťovny mají vždy základní sazbu pojistného, do které zasahují různé aspekty. Jedním z podstatných je pak bonus za bezeškodní průběh.

Pokud klient pojišťovny škodu způsobí, nebo je mu přičtena, jako v tomto případě, procentní bonus se sníží a v návaznosti na to naroste samotné pojistné,“ říká Keresteši.

Hororová dovolená v Řecku: Andreu (44) s maminkou na hotelu poštípaly štěnice!

Potřebujete OMBUDSMANA BLESKU?

NAPIŠTE NÁM SVÉ PŘÍBĚHY

Na adresu redakce: Blesk OMBUDSMAN, Komunardů 42, 170 00 Praha 7, nebo na e-mailovou adresu: [email protected]

Nezapomeňte připsat také svoje telefonní číslo. Podmínkou je zveřejnění vašeho příběhu v deníku Blesk a reportáže na Blesk.cz!

Prosíme čtenáře, aby nám nezasílali originály dokumentů – vzhledem k množství je nemůžeme vracet. Upozorňujeme na to, že jednotlivé příběhy redakce sama vybírá dle uvážení.

Řidič tatrovky za jízdy zkolaboval: Nekontrolovatelný náklaďák se zastavil na zahradě rodinného domu!

 

2024-08-30T12:22:38Z dg43tfdfdgfd