Už žáDNé DLOUHé čEKáNí NA NABITí ELEKTROMOBILU. STANICE AMPLE JEDNODUšE VYMěNí CELý AKUMULáTOR

Jednou z nejvýraznějších nevýhod elektrických automobilů proti jejich protějškům se spalovacími motory je čas nutný pro doplnění energie pro další cestu....

Jednou z nejvýraznějších nevýhod elektrických automobilů proti jejich protějškům se spalovacími motory je čas nutný pro doplnění energie pro další cestu. Zatímco tankování fosilních paliv trvá řádově jednotky minut, doba nutná k dobití akumulátorů elektromobilu je několikanásobně delší.

Plná baterie za půl minuty. Gogoro rozjíždí výměnu akumulátorů v malých motorkách

„Proč to dělat složitě, když to jde udělat jednoduše?“ řekli si patrně v sanfranciské společnosti Ample a přišli se systémem, díky kterému budou elektromobily schopné pokračovat v jízdě s plně nabitým akumulátorem během pouhých pěti minut. Místo nabíjení prostě akumulátor ve speciální stanici vymění.

Rychlá výměna místo zdlouhavého nabíjení

Když se vůz přiblíží ke stanici Ample, ta ho automaticky rozpozná a otevře dveře. Řidič zaparkuje vozidlo uvnitř a z mobilního telefonu pak iniciuje výměnu akumulátoru. Vůz je následně vyzdvižen na montážní plošině a během pěti minut proběhne výměna vybitého akumulátoru za plně nabitý.

Elektromobily s dojezdem aspoň 1000 km. Většinou jen slibují, některé už se dají koupit a jeden míří výrazně dál

„Ačkoli to může znít jednoduše, nová generace našeho systému výměny baterií elektromobilů je významným počinem, který si vyžádal roky výzkumu a vývoje, tisíce výměn a více než milion elektrických kilometrů ujetých v zákulisí, aby bylo možné jej realizovat.“ uvádí firma na svém blogu.

Společnost Ample debutovala v roce 2021, přičemž předcházejících sedm let pracovala v utajení. Následně úzce spolupracovala s partnery, jako jsou Uber a Sally, aby svou technologii otestovala se skutečnými řidiči a lépe porozuměla jejich potřebám a dopadu výměny baterií na jejich činnost.

Výsledkem mnohaletého úsilí jsou nové stanice a technologie baterií, které jsou navržené tak, aby řešily největší současnou bolístku elektricky poháněných vozidel. Cílem snahy bylo vyvinout systém, který bude stejně rychlý jako tankování, ale současně bude levný a ekologický.

Hlavní je rychlost a jednoduchost

Nová konstrukce stanice umožnila zkrátit dobu výměny z deseti na pouhých pět minut. Díky modulární výměně baterií rozšiřují stanice Ample tuto technologii tak, že je schopná podporovat jak malé osobní automobily, tak i velké dodávkové vozy. Nový zjednodušený design je uživatelsky přívětivější, bezpečnější a příjemnější. Celá plošina, která zvedá vůz, umožňuje cestujícím nastupovat a vystupovat z vozu, zatímco probíhá výměna.

Instalace stanice na nové místo zabere jen tři dny, takže během několika týdnů lze pokrýt i poměrně rozlehlou oblast. Stanice je přivážena v několika prefabrikovaných částech, které se na místě složí. Dobrou zprávou je, že vybudování nové stanice nevyžaduje žádné výkopové práce.

„Strávili jsme hodně času zvyšováním odolnosti stanic pro různá prostředí, protože jsme rozšiřovali nasazení v různých městech s odlišným klimatem. Naše stanice byly testovány, aby odolaly extrémním teplotám a povětrnostním podmínkám. Současně jsme pokračovali v inovacích našich modulárních baterií velikosti krabice od bot, které jsou bezpečnější a chytřejší a lze je integrovat do jakéhokoli moderního elektromobilu.“ uvádí Ample.

Plán na rychlé nabíjení elektrických formulí během závodů nevyšel. Zastávky v boxech se odsouvají na příští rok

„Jsme neuvěřitelně nadšeni touto novou kapitolou naší mise, jejímž cílem je zpřístupnit elektromobily všem a vyzýváme další výrobce automobilů, provozovatele vozových parků a města, aby se k nám připojili v úsilí o elektrifikaci.“ zakončuje tisková zpráva.

Přečtěte si také:

2023-05-22T13:51:21Z dg43tfdfdgfd