TELEFON V AUTě JE MOžNé POUžíVAT I ZA JíZDY. OVšEM JEN V JEDNOM JEDINéM PříPADě

Mobilní telefon za volant nepatří. Toto varování slyší každý řidič už při prvních lekcích v autoškole. Přesto ale používání telefonu během jízdy není zcela zakázáno. Jak je to ale například na semaforech nebo v kolonách? Na to jsme se zeptali policejního mluvčího Davida Schöna.

Podle zákona nesmí řidič při jízdě autem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Můžeme ho ale využívat, pokud stojíme v zácpě či na semaforu? To už jsme se přímo v zákoně nedočetli, ovšem policie má jasno. Záleží totiž na tom, zda řidič zastaví z vlastní vůle, nebo je k tomu donucen okolnostmi.

K TÉMATU: Nové kontrolky mohou řidiče zmást. Málokdo ví, co dělat, když se rozsvítí želva

„Pokud musí během jízdy zastavit kvůli vnějším faktorům (například před přechodem pro chodce, na semaforech, v dopravní zácpě nebo v situacích, kdy je nutné plně se věnovat řízení a sledovat okolí), je držení telefonu nepřípustné a řidič tím porušuje zákon,“ uvedl mluvčí policie David Schön s tím, že během těchto situací, i když vozidlo není v pohybu, musí být řidič stále připraven reagovat na změny v provozu nebo na případné nebezpečí.

„Jiná situace nastává, když řidič zastaví z vlastní vůle a v souladu se zákonem například na parkovišti a poté vezme do ruky telefon. V takovém případě se přestupku nedopouští,“ vysvětluje Schön.

Je zajímavé, že telefon lze za určitých podmínek používat i během jízdy. „Pokud má řidič telefon umístěný v držáku a dotýká se pouze jeho obrazovky, nejedná se o držení telefonu nebo jiného hovorového či záznamového zařízení. Řidič tím zákon neporušuje, avšak stále platí povinnost plně se věnovat řízení vozidla,“ dodal mluvčí policejního prezidia.

Pokuta až 100 tisíc

Pokuta za nesprávné používání mobilního telefonu za volantem se od 1. ledna roku 2024 zvýšila až na 3 500 Kč a čtyři trestné body. Ve správním řízení pak může pokuta činit až deset tisíc korun a v případě, že při tomto přestupku dojde k dopravní nehodě, dokonce až 100 tisíc korun. I proto policie apeluje na řidiče, aby mobil za volantem pokud možno nepoužívali vůbec.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Únava za volantem je zabiják, varuje dopravní expert. Na co všechno dávat pozor při cestování?

2024-07-10T07:28:34Z dg43tfdfdgfd