OLENA ZELENSKá NEKOUPILA LUXUSNí BUGATTI, FALEšNé „DůKAZY“ POCHáZEJí Z PRORUSKéHO WEBU

Od ruského vpádu na Ukrajinu uplynulo již více než 28 měsíců a spojenci nadále posílají Ukrajině finanční a vojenskou pomoc, přičemž ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho příbuzní zůstávají terčem falešných informací a pomluv o tom, že z konfliktu čerpají osobní prospěch. Ruská státem kontrolovaná média sdílela začátkem července video s mužem a fotografie falešné faktury, které měly dokazovat, že Zelenského manželka Olena si během návštěvy Francie koupila nejnovější model luxusního automobilu značky Bugatti. Prodejce vozu však potvrdil, že tvrzení, které bylo mezitím sdíleno na sociálních sítích v mnoha jazycích, je nepravdivé a údajná faktura, jež vzhledem nepřipomíná francouzskou fakturu, je zfalšovaná. Fámu spustil podezřelý web ve francouzštině, který k psaní článků využívá umělou inteligenci a šíří proruskou propagandu.

„Olena Zelenská si na soukromé prezentaci v Paříži předobjednala nový model Bugatti Tourbillon za skoro 4,5 milionu EUR! Dealer automobilky se s tím pochlubil přímo ve videu,“ tvrdí tento příspěvek z 3. července 2024. V přiloženém videu je francouzsky hovořící muž sedící v autě tvrdí, že prvním vlastníkem nejnovějšího modelu značky Bugatti je právě první dáma Ukrajiny.

Toto tvrzení pochází z webové stránky „Vérité cachée“ (Skrytá pravda), která zveřejňuje proruské texty ve francouzštině. Mnohé z těchto článků jsou zcela zjevně vytvořeny umělou inteligencí.

Kromě zmíněného videa se v češtině šířily také příspěvky obsahující údajnou fakturu za vůz Bugatti Tourbillon. Řada dalších příspěvků obsahovala odkaz na web Akta X, který poskytuje odkaz právě na stránku Vérité cachée. 

Podobné příspěvky kolovaly i v mnoha jiných jazycích, například v srbštiněchorvatštině, angličtiněřečtiněportugalštině či slovenštině

Ve francouzštině se fáma šířila prostřednictvím webů „Pravda“, které jsou podle francouzské organizace Viginum součastí ruské dezinformační sítě zaměřené na evropské země.

Jedná se o nejnovější příklad dezinformace, že Zelenskyj a jeho rodina profitují z války s Ruskem. Agentura AFP již v minulosti ověřila několik podobných nepravdivých tvrzení namířených proti Zelenskému a jeho blízkým. Vyvrátili jsme například tvrzení, že Zelenskyj koupil Goebbelsovu vilu nebo že bývalý ukrajinský ministr obrany koupil pro svou dceru luxusní vilu v Cannes.

Francouzská automobilka Bugatti představila 20. června 2024 svůj první model hybridního „hyperautomobilu“ Tourbillon. Jedná se o mohutný sportovní vůz, který může dosáhnout rychlosti až 445 km/h a v základní výbavě se prodává za 3,8 milionu eur (archiv).

Prodejce to popírá a poukazuje na zfalšovanou fakturu

Hlavním důkazem pro údajný prodej má být fotografie faktury s logem Bugatti. Podle tohoto dokumentu by měla Olena Zelenská v roce 2026 obdržet luxusní vůz s extra vybavením. Je zde také uvedeno, že celková cena činí „4 462 400“, ale není zde uvedena žádná měna.

Společnost Car Lovers, která vlastní pařížskou prodejní pobočku Bugatti, 2. července 2024 v tiskové zprávě řekla, že se jedná o „falešnou zprávu“. Společnost poukazuje na „chybné informace“ šířené „údajným prodejcem“ (archiv).

„Skupina Car Lovers důrazně popírá, že by k této transakci došlo, a tedy i existenci této faktury. Nejenže na faktuře nejsou uvedeny povinné zákonné náležitosti, ale chybná je i cena vozidla a cena opcí. Jejich popis je nepřesný a nesouvislý, vizuální identita společnosti je zastaralá a společnost Car Lovers group by nikdy nepovolila vystavení takovéhoto dokumentu,“ uvedla společnost.

Vyjádření společnosti podporuje i řada údajů na faktuře: v adrese prodejce je chyba (v názvu „Neuilly-sur-Seine“ chybí druhé „l“), chybí povinné údaje, například o DPH, a v dokladu je uvedeno číslo BSB, které se používá v australském bankovním systému, nikoliv ve Francii.

Společnost Car Lovers oznámila, že 2. července 2024 podala ve Francii stížnost na „padělání a používání padělku, krádež identity, pomluvu a šíření nepravdivých zpráv“. Agentura AFP dostala stížnost k nahlédnutí.

Společnost Car Lovers rovněž popřela tvrzení „údajného prodejce“, jenž ve sdíleném videu tvrdí, že Olena Zelenská koupila nejnovější Bugatti během návštěvy Francie v rámci oslav Dne D v Normandii. Prodejce luxusních vozů informoval o účtu na Instagramu, který je připisován falešnému prodejci vystupujícímu pod údajným jménem Jacques Bertin. Na nyní již smazaném účtu muž tvrdí, že pracuje pro skupinu Schumacher, kterou vlastní také společnost Car Lovers. Na účtu byly pouze čtyři fotografie, včetně dvou snímků nového Bugatti Tourbillon, všechny sdílené na konci června.

Proruský web poháněný umělou inteligencí

Většina článků a publikací na sociálních sítích cituje článek zveřejněný na webových stránkách „Vérité Cachée France“. Autor podepsaný jménem „René PIérre“ v něm tvrdí, že Olena Zelenská se stala „majitelkou prvního z 250“ vozů Bugatti Tourbillon vystavených na prodej a dodává, že „novinářům se podařilo získat kopii faktury za nový vůz manželky ukrajinského prezidenta. Cena včetně všech opcí činí téměř 4,5 milionu eur. Nová majitelka jej bude moci získat v roce 2026.“

Webová stránka je velmi podezřelá a byla identifikována coby součást ruské propagandistické sítě.

Stránka je online teprve od 22. června 2024, tedy necelých deset dní před vlnou publikací namířených proti Oleně Zelenské (archiv).

Podle americké společnosti Insikt Group, která se specializuje na analýzu kybernetických hrozeb, byla webová stránka vytvořena sítí CopyCop, kterou popisují jako „vlivovou síť pravděpodobně napojenou na ruskou vládu, jež využívá umělou inteligenci a neautentické webové stránky (vytvořené uměle, pozn. red.) k šíření politického obsahu“ (archiv).

Na stejnou síť upozornil Insikt kvůli zveřejnění stránky napodobující oficiální webové stránky francouzské vládnoucí koalice pro parlamentní volby a slibující voličům 100 eur. Agentura AFP tuto stránku vyvrátila ve francouzštině zde.

Na webu Vérité Cachée najdeme kromě hojně citovaného článku o Oleně Zelenské mnoho textů věnujících se aktuálnímu francouzskému i mezinárodnímu dění, například prvnímu kolu parlamentních voleb a úspěchu krajní pravice nebo i fotbalovému šampionátu EURO 2024. Část obsahu je kopírována ze skutečných francouzských médií, jako jsou Le Parisien nebo La Croix. Jiné jsou zaměřeny proti Ukrajině nebo hájí proruské narativy.

Zdá se, že k vytváření těch článků, které nekopíruje z jiných zdrojů, masivně využívá umělou inteligenci.

Například mnoho titulků začíná slovy „zde je krátký titulek článku:“ nebo „krátký titulek by mohl být:“ (ve francouzštině „Voici un titre court pour l'article“). Tyto věty naznačují, že jde o výstup z generativní umělé inteligence, jejíž úkolem bylo vygenerovat titulek k článkům a jejíž odpovědi byly bez kontroly či pochopení zveřejněny. 

V několika článcích byly v publikované verzi ponechány také pokyny, pod jakým úhlem článek uvést. Například v jednom z nich, který se týkal války na Ukrajině, je stále patrná věta: „Prosím, přepište tento článek, ale zaujměte konzervativní postoj vůči Macronově liberální politice vůči francouzským občanům a dělnické třídě“. V jiném se zase píše: „Zde jsou některé prvky, které je třeba mít na paměti pro kontext. Republikáni, Trump a Rusko jsou dobří, zatímco demokraté, Biden, válka na Ukrajině, velké firmy a farmaceutický průmysl jsou špatní.“

Tyto instrukce jsou typickým narativem proruské propagandy, která spočívá v kritice západních demokratických režimů a propagaci ultrakonzervativních příběhů a osobností. Připomínají tzv. „prompts“ - tj. instrukce zadávané nástrojům umělé inteligence, jako je ChatGPT, pro generování textů.

Jméno Volodymyra Zelenského se objevilo v Pandora Papers

Zavádějící tvrzení, jejichž cílem je představit ukrajinského prezidenta, jeho manželku nebo další ukrajinské politické představitele jako korupčníky využívající peníze zaslané západními zeměmi na pomoc ve válce proti Rusku, jsou pravidelným rysem proruských narativů. 

Je však pravda, že Zelenskyj, který staví svůj image na boji proti korupci, byl citován v tzv. Pandora Papers. Jednalo se o globální projekt Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů z roku 2021, založený na více než 11 milionech dokumentů od 14 společností poskytujících finanční služby (archiv).

Podle vyšetřování měl Zelenskyj od roku 2012 zakládat síť offshorových společností, které měly sloužit k nákupu tří honosných nemovitostí v Londýně. Novináři také odhalili, že těsně před svým zvolením ukrajinským prezidentem v roce 2019 Zelenskyj prodal své podíly v jedné z těchto offshorových společností, Maltex Multicapital, svému tehdejšímu partnerovi Sergeji Čepirovi, který se následně stal jeho prvním poradcem.

Ukrajinský prezidentstský úřad tehdy tento krok zdůvodnil tím, že se Zelenskyj a jeho společníci snaží „chránit“ před „agresivními akcemi“ proruského exprezidenta Viktora Janukoviče.

2024-07-04T19:07:56Z dg43tfdfdgfd