NEKVALITNí BENZIN NEBO NAFTA VáS MOHOU STáT šPATNý VýKON MOTORU I JEHO POšKOZENí. ÚčTENKY ZA POHONNé HMOTY NEVYHAZUJTE

Foto: Shutterstock

Proč jsou některé pohonné hmoty nekvalitní?

K znehodnocení pohonných hmot může dojít hned na několika frontách.

Někdy jsou na vině samotní nepoctiví „pumpaři“, i když tento nešvar podle kontrolorů není dnes už tak častý. Aby na pohonných hmotách vydělali co nejvíce, ředí je neboli pančují. Ať už vodou nebo daňově zvýhodněnými biopalivy. Do benzinu přidávali například etanol, do nafty bionaftu nebo různý druhy olejů. Taková úmyslná manipulace je ale dnes díky častým kontrolám České obchodní inspekce a hlavně zveřejňováním jejich výsledků spíše výjimečná.

Minimální je podle odborníků také riziko, že nekvalitní pohonné hmoty vzejdou přímo od jejich výrobce, kde výsledný produkt podléhá přísným kontrolám.

Největší pravděpodobnost znehodnocení tak připadá na mezičlánek – dopravce. Někteří nejsou dostatečně důslední, a tak neváhají použít cisternu od benzinu na přepravu nafty a naopak. Kvůli tomu dojde ke kontaminaci jedné pohonné hmoty tou druhou, což je problém. Někdy ke kontaminaci dojde i nevědomky, kvůli netěsnosti přepážek mezi vícekomorovými cisternami.

Potíže v neposlední řadě působí i pomalá obměna sortimentu na přelomu ročního období. „Zimní a letní“ benzin se od sebe totiž liší. Na chladnější část roku se používá benzin s vyšší těkavostí, který může v létě působit potíže se startováním. V zimě zase může dělat potíže „letní“ nafta, která při nižších teplotách nezřídka ucpe palivový filtr a potrubí.

Co může špatný benzin nebo nafta napáchat?

Sledujte výkon svého motoru a všímejte si jakýchkoli změn. Vinou nekvalitního paliva může dojít například ke snížení výkonu, škubání při jízdě, většímu kouření z výfuku, trápení se startováním nebo ke zvýšení spotřeby. Pokud budete závadný benzin nebo naftu tankovat pravidelně, můžete postupně dospět až do stádia, kdy budete muset navštívit autoservis kvůli opravě motoru, což stojí nemalé peníze.

Jak nekvalitní pohonné hmoty poznat?

Kvalitu pohonných hmot dokáží plně posoudit jen laboratorní testy. Vy můžete vycházet hned z několika vodítek.

Vlastní dobrá zkušenost. Tankujete u prodejce už dlouho a s autem nemáte žádné problémy? Pak mu zachovejte věrnost.

Pečeť kvality. Pokud na stojanech uvidíte ochrannou známku, takzvanou „Pečeť kvality“, měli byste mít jistotu, že na čerpací stanici natankuje kvalitní pohonné hmoty. Jejich kvalita je pravidelně kontrolována nezávislou, celosvětově uznávanou společností SGS. Do takového programu se ale musí čerpací stanice sama přihlásit, jinak podlého jen kontrole České obchodní inspekce, která je méně častá. Rozhodně to tedy neznamená, že kdo takovou pečeť nemá, neprodává kvalitní pohonné hmoty. Může, ale nemusí.

Sledujte výsledky kontrol. Na stránkách České obchodní inspekce se pravidelně objevují hříšníci, kteří měli s prodávanými pohonnými hmotami problém. Těm se vyhněte obloukem.

Udělejte si vlastní test. U nafty si podle Portálu řidiče můžete udělat alespoň částečný obrázek o kvalitě natankovaného paliva i doma. Do zaručeně čistého kanystru natankujte trochu nafty, kterou pak doma zkuste přecedit přes filtrační papírek. Zůstaly na něm nějaké nečistoty? Pak není nafta kvalitní.

Doklad o tankování nevyhazujte

Pokud byste závadné palivo, které vám poškodilo motor, chtěli reklamovat, budete k tomu potřebovat účtenku dokazující, kde jste ho natankovali. Škodu pak můžete uplatnit u své pojišťovny, ale jen v případě, že máte uzavřené havarijní pojištění, kde je myšleno i na tento problém. Pozorně si ale přečtěte smlouvu. Vědomé pančování některé pojišťovny nekryjí, pouze náhodnou kontaminaci.

Zdroj informací: dTest, Portál řidiče, ePojištění, Dobrá pumpa, Česká obchodní inspekce

MOHLO BY SE VÁM LÍBIT:

Související články

2024-07-10T11:03:45Z dg43tfdfdgfd