NAMOčENé ZáVěSY NEBO NOčNí KOšILE V MRAZáKU. VYZKOUšEJTE TYTO A DALší TIPY, KTERé VáM POMOHOU DOMA PřEžíT VEDRA I BEZ KLIMATIZACE

Foto: Shutterstock

Namočte závěsy a málo větrejte

Správná sluneční ochrana je základem pro udržení příjemné teploty v bytě. Čím víc zatemňovacích možností proti slunci použijete, tím líp. Proto nešetřete a investujte do kvalitních rolet, žaluzií či závěsů. Skvěle fungují venkovní rolety, které kromě stínění poskytují i izolaci proti hluku a zvyšují bezpečnost. A klidně kombinujte různé typy sluneční ochrany, venkovní rolety doplňte vnitřními závěsy. Inspirovat se také můžete u obyvatel z jižních států, které mají se životem v horkých dnech bohaté zkušenosti.  Aby doma měli ještě lepší chládek, zatemňovací závěsy ještě namočí nebo před okno pověsí namočené prostěradlo či ručníky. Případně postačí, když je jen postříkejte rozprašovačem na květiny. Vzduch proudící dovnitř se ochladí, zvlhčí a klesne tak i teplota v místnosti. Pamatujte také, že okna by měla být přes den nejen zatemněná, ale také zavřená.  Větrejte pouze brzy ráno a pozdě večer. A ideální je, pokud v bytě vytvoříte průvan otevřením protilehlých oken.

Vypněte spotřebiče a nepečte

Vyhněte se i dalšímu přísunu zbytečného tepla. Pokud je to jen trochu možné, omezte v tropických dnech vaření a pečení. Budete si tak zbytečně více „přitápět.“ Rozmyslete si také příliš časté používání spotřebičů jako televize, počítač či žehlička, které dokážou vyprodukovat také spoustu tepla a tak se vám doma příliš neuleví. 

Pořiďte si ventilátory

Pokud je pro vás pořízení klimatizace drahé, řešením jsou nejrůznější ventilátory. Stojanové, stolní nebo stropní ventilátory jsou cenově dostupné a mohou v rozpáleném bytě výrazně zlepšit cirkulaci vzduchu.  Pořídit si můžete dokonce i ventilátory s integrovaným zvlhčovačem vzduchu, které pomáhají udržet optimální vlhkost v místnosti. Přejemné ochlazení vás ale čeká, pokud před ventilátor pověsíte mokrý kus látky, například čistou utěrku namočenou ve studené vodě. Většího chladivého efektu dosáhnete také, když necháte větrák foukat přes několik sklenic naplněných po okraj ledem. 

 

Pomohou vám také rostliny

Věděli jste, že ke zchlazení bytu můžete využít i přírodní sílu rostlin? Zelené stěny a balkónové rostliny mohou sloužit jako přirozená bariéra proti slunečnímu záření a navíc zlepšují kvalitu vzduchu. Rostliny jako je levandule, máta nebo rozmarýn navíc přinášejí příjemnou vůni a odpuzují hmyz. Stačí, když rostliny umístíte strategicky kolem oken a na balkonech, vytvoříte si nejen útulné prostředí, ale snížíte i teplotu okolí a vytvořit příjemné mikroklima.

 

Jaké další ochlazovací triky určitě stojí, zato vyzkoušet?

  • Natočte do umyvadla, vany či dřezu zhruba centimetr vody. Voda se bude teplem vypařovat a ochlazovat místnosti.
  • Spí se vám špatně kvůli teplu? Než půjdete do postele, dejte povlak od polštáře, pyžamo nebo noční košili na chvíli do mrazáku. Uvidíte, že budete mít hned lepší noc.
  • Vyměňte flanelové povlečení za saténové, které hezky chladí nebo spěte jen pod prostěradlem.
  • Tělo nejlépe zchladíte pod vlažnou sprchou, ale někdy postačí jen namočit nohy či ruce do kyblíku se studenou vodou. Jelikož vyzařujeme teplo z těchto částí, zchladíte tím i celé tělo.
MOHLO BY SE VÁM LÍBIT:

Zdroj: alza.cz, hornbach.cz 

Související články

2024-07-11T08:07:20Z dg43tfdfdgfd