SALAč ODSTARTUJE DO MOTOCYKLOVé VELKé CENY ŠPANěLSKA Z PáTé řADY

Jerez (Španělsko) - Filip Salač se kvalifikoval do Velké ceny Španělska třídy Moto2 čtrnáctým časem a v neděli odstartuje z páté řady. Jediný český účastník mistrovství světa po třináctém místu v trénincích postoupil rovnou do druhé části kvalifikace pro 18 nejlepších, v níž ztratil sekundu a půl na nejrychlejšího Španěla Fermína Aldeguera.

Dvaadvacetiletý Salač se pokusí v Jerezu navázat na Grand Prix Ameriky, na níž před dvěma týdny vybojoval první bod v sezoně.

V královské MotoGP získal svou první pole position na ducati bývalý šampion Marc Márquez ze Španělska, jenž si napříč třídami připsal 93. kvalifikační vítězství kariéře. V následném sprintu start z prvního místa k vítězství nevyužil, po pádu skončil sedmý.

Krátký závod vyhrál španělský vicemistr světa Jorge Martín na ducati a zvýšil své vedení v MS před dnes druhým nováčkem Pedrem Acostou s KTM už na 29 bodů. Třetí dojel francouzský exmistr světa Fabio Quartararo na yamaze, ale dodatečně dostal kvůli nízkému tlaku v pneumatikách osmisekundovou penalizaci a klesl na pátou pozici. Na třetí místo se tak posunul osmatřicetiletý Španěl Dani Pedrosa, který v šampionátu skončil v roce 2018, ale jako testovací jezdec KTM absolvuje vybrané Velké ceny.

Sprint nedokončilo kvůli pádům devět jezdců včetně úřadujícího dvojnásobného mistra světa Francesca Bagnaii s ducati.

Kvalifikace na Velkou cenu Španělska v Jerezu:

Moto3: 1. Alonso (Kol./CFMoto) 1:44,954, 2. Muňoz (Šp./KTM) -0,220, 3. Veijer (Niz./Husqvarna) -1,059.

Moto2: 1. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) 1:40,673, 2. Arenas (Šp./Kalex) -0,438, 3. Dixon (Brit./Kalex) -0,793, ...14. Salač (ČR/Kalex) -1,572.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Ducati) 1:46,773, 2. Bezzecchi (It./Ducati) -0,271, 3. Martín (Šp./Ducati) -0,608.

Sprint: 1. Martín 19:52,682, 2. Acosta -2,970, 3. Pedrosa (oba Šp./KTM) -7,102.

Průběžné pořadí: 1. Martín 92, 2. Acosta 63, 3. Bastianini (It./Ducati) 59, 4. Viňales (Šp./Aprilia) 56, 5. Bagnaia (It./Ducati) 50, 6. B. Binder (JAR/KTM) 49.

2024-04-26T14:41:33Z dg43tfdfdgfd