ŘEKNěTE HORKU A PROBDěLýM NOCíM STOP: VíME, JAKý TYP PEVNé KLIMATIZACE účINNě OCHLADí Váš DOMOV

Instalace pevné klimatizace oproti mobilním chladícím zařízením je více stavebně náročná. Přinášíme vám stručnou typologii pevně zabudovaných klimatizací a chytré rady pro jejich plánování.

Nástěnná klimatizace

Dobře vám poslouží v bytě nebo domě. Připevňuje se přímo na zeď v dané místnosti. Najdete širokou škálu různých provedení včetně luxusních variant, které připomínají třeba obrazy. Výhodou nástěnné klimatizace je o něco nižší pořizovací cena a poměrně snadná instalace. Nevýhodou pak je menší výkon oproti jiným typům.

Stropní (kazetová) klimatizace

Využijete ji hlavně ve velkých prostorech (sály, kanceláře aj.). Instaluje se do sádrokartonových stropních podhledů nebo kazetových stropů. Vnitřní a venkovní jednotka je propojena podhledem. Je náročnější na zabudování, ale její výhodou je vysoký chladící/ vzduchový výkon a nenápadnost.

Mezistropní (kanálová) klimatizace

Téměř neviditelná potrubní klimatizace, která se obvykle umisťuje do podhledů. Ideální řešení pro velké prostory, kde je počítáno se vzduchotechnickými rozvody a individuálními koncovými prvky (mřížky, štěrbiny) v jednotlivých místnostech. Ideální do prostor, kde je kladen velký důraz na design a maximální neviditelnost. Nevýhodou je vyšší náročnost na instalaci i finance.

Podstropní klimatizace

Hodí se do větších místností. Disponuje totiž dobrým chladícím výkonem a dokáže zpracovat velké množství vzduchu. Dobře nahradí kazetové nebo mezistropní klimatizace, její nevýhodou je však horší estetické zpracování. Zavěšuje se přímo pod strop, do rohů nebo do úzkých prostor, kde není možnost umístit jednotku na zeď.

Parapetní klimatizace

Umisťuje se nejčastěji přímo pod okno a připomíná tak topné těleso. Často je také kromě chlazení používána na vytápění a to díky funkci reverzního chodu klimatizace. Vzhledově se podobá podstropní klimatizaci, ale instaluje se vertikálně (některé typy je možné instalovat dokonce oběma směry). Na trhu se objevuji i parapetní klimatizace, které nepotřebují vnější jednotku, jsou však v Česku zastoupeny minimálně. Jejich nevýhodou je navíc vyšší hlučnost a větší velikost. Využijete je však, pokud třeba nemůžete umístit vnější jednotku na fasádu.

Okenní klimatizace

Instaluje se do předem připraveného okenního rámu nebo otvoru v obvodové zdi. Její výhodou je, že není nutné vrtat žádné propojovací potrubí mezi vnější a vnitřní jednotkou skrz zeď. Jde o kompaktní model dvě zařízení v jednom. Nabízí řešení tam, kde není možné instalovat venkovní jednotku. Přední část zařízení směřuje do místnosti a zadní vede z místnosti ven. Nevýhodou je vyšší hlučnost oproti klimatizaci, která má vnější jednotku umístěnou mimo obytnou místnost.

Klimatizace v domě a bytě

Pokud stavíte dům, zahrňte klimatizaci do plánování stejně jako plánování elektroinstalačních rozvodů. Vyhnete se tak dodatečnému sekání do zdí nebo vedení kabeláže v plastových lištách. V panelových domech se venkovní část klimatizace dává ve většině případů na balkon, kde se také zajišťuje odpad. Počítejte vždy s povinností oznámit instalaci klimatizace majiteli domu, družstvu atp.

Oslovit odbornou firmu, nebo svépomocí?

Pevné klimatizace se obvykle skládají z vnitřní a vnější klimatizační jednotky. Počítejte s tím, že jednotky budete muset vždy vzájemně propojit potrubím – obvykle otvorem skrz zeď. Stavební úpravy mohou být rozsáhlejší, zvažte tedy, zda se neporadit se zkušenou firmou. Určitá rizika má i nákup klimatizačních jednotek z internetových obchodů. Zařízení obsahuje chladivo, se kterým je nutná bezpečná manipulace. V internetových obchodech se často setkáte s prodejem samostatného vnitřního a zvlášť vnějšího klimatizačního zařízení. Odborné firmy jsou schopné výběr jednotek správně nakombinovat. Méně zkušení by měli kupovat zařízení v připravených setech od stejného výrobce kvůli kompatibilitě.

Jak chytře vybírat?

Vyvarujte se nákupu levných zařízení od neznámých dodavatelských firem. Vyhnete se tomu, že například vnitřní komponenty budou plastové s nízkou životností. U levných modelů také narazíte na problém s nedostupnými náhradními díly a vysokou hlučností. Montážní firmy navíc často provádějí instalaci pouze u jimi dodávaných jednotek, aby mohli garantovat záruku i servis.

Kanálová potrubní klimatizace se obvykle instaluje do stropních podhledů. Její výhodou je pak nenápadné začlenění do interiéru.

Jaké funkce se vám budou u klimatizace hodit?

  • 6. smyslKlimatizace díky vnitřním a venkovním senzorům sama vyhodnotí a  nastaví optimální teplotu a vlhkost v místnosti. 
  • JET – Snižuje teplotu v místnosti o 5 °C za 10 minut.
  • Úsporný režim – Ušetří až několik desítek procent energie v porovnání se standardním režimem.
  • Swing – Zajišťuje pohyb lamel a rovnoměrné šíření klimatizovaného vzduchu po celé místnosti.
  • Sleep Mode – Reguluje rychlost proudění vzduchu a automaticky zvyšuje/ snižuje teplotu. Ideální na zabezpečení pohodlí během spánku.

Při výběru klimatizace do ložnice zohledněte její hlučnost. Během spaní uvítáte funkci Sleep mode.

Kolik za klimatizaci zaplatíte?

„Částku za instalaci klimatizace přiblížím na jedné z  realizací v dvoupokojovém panelákovém bytě, který měl ložnici o velikosti 18 m² a obývací pokoj s kuchyňským koutem o velikosti 32 m². Dvě klimatizační jednotky střední třídy (s nízkou hladinou hlučnosti, speciálními filtry, detekcí pohybu a inteligentními senzory včetně Wi-Fi zařízení) spolu s jednou venkovní jednotkou, dodáním a montáží vyšlo klienta na částku přibližně 100 tisíc korun včetně DPH,“ říká Martin Aujeský ze společnosti Brabec vzduchotechnika s.r.o. Do finální částky se vždy promítne cena vnitřní jednotky, vnější jednotky a montáže. Ptejte se také, zda jsou v ceně zahrnuty i částky za ovládací prvky (například ovládací panely).

PŘIPRAVILA: KATEŘINA ČÍŽKOVÁ

       
Mohlo by se vám líbit

Saša Rašilov, jeho žena Lída a odvážná proměna domova: Výsledkem je minimalistická jídelna i místo pro odpočinek

Nakoukněte s námi do minimalistického a přesto útulného domova herecké rodiny. Jak se podařilo přetvořit vizi a přání majitelů do reálného interiéru, aby byl nejen funkční a krásný, ale i pohodlný?
marianne.cz
marianne.cz

Související články

2024-07-04T04:45:11Z dg43tfdfdgfd