ZA PRVNí POLOLETí STáT VYBRAL NA MýTNéM 8,5 MLD. KORUN, MEZIROčNě O MILIARDU VíC

Praha - Za první pololetí letošního roku zaplatili provozovatelé nákladních automobilů na mýtném 8,5 miliardy korun, což je meziročně o jednu miliardu více. ČTK o tom dnes informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll. V červnu dopravci uhradili téměř 1,5 miliardy korun, zhruba o desetinu více než loni v červnu. Výběr mýtného rostl ve všech měsících prvního pololetí.

Pokles mýtný systém zaznamenal v intenzitě nákladní přepravy. Počet mýtných transakcí v červnu meziročně klesl o čtyři procenta na přibližně 98 milionů. Růst výběru je podle CzechToll způsoben změnou mýtných sazeb od letošního března a vyšším podílem jízd po dálnicích.

Na letos zavedeném poplatku za emise oxidu uhličitého vybral stát v červnu téměř 221 milionů korun, na celkovém výběru se nový poplatek podílel přibližně 15 procenty. Za poplatek za užití pozemní komunikace dopravci v červnu zaplatili téměř 1,173 miliardy korun, na výběru se poplatek podílel 80 procenty. Zbylých 68 milionů korun tvoří poplatek za náklady způsobené hlukem a znečištěním ovzduší, uvedl CzechToll.

Většinu peněz, 89 procent, stát v prvním pololetí vybral za jízdu po dálnicích, za kterou dopravci zaplatili více než 7,5 miliardy korun. Zbytek, 968 milionů korun, dopravci uhradili za jízdu po zpoplatněných silnicích první třídy. Za emise oxidu uhličitého uhradili dopravci od zavedení poplatku v březnu do konce června téměř 865 milionů korun.

V letošním roce zatím rostl výběr mýtného ve všech měsících, meziročně nejvíce v dubnu, kdy stát oproti loňsku vybral o 34 procent více. Nejmenší nárůst zaznamenal systém v lednu, kdy výběr mýtného vzrostl o 6,1 procenta.

Na konci prvního pololetí bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno přibližně 859.000 vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, z toho zhruba 680.000 automobilů mělo zahraniční registrační značky. K těmto registrovaným vozidlům vydal CzechToll dopravcům přibližně 654.000 palubních jednotek.

2024-07-11T08:59:26Z dg43tfdfdgfd